Spelschema Allsvenskan 2021 – Alla matcher

Här hittar du Spelschema Allsvenskan 2021 och alla matcher som ska spelas den nya säsongen. Alla omgångar är satta men de korrekta tiderna kommer att uppdateras senare. Allsvenskan börjar helgen 10-11 april och avslutas 27 november.

Glöm inte att gå in och stötta din hemmaklubb hos huvudsponsorn Unibet

Spelschema Allsvenskan 2021

Vinnarodds Allsvenskan 2021

Vi börjar med att titta på vem som spelbolagen tror kan vinna Allsvenskan 2021. Det är regerande mästarna Malmö som de flesta tror på. Här följer bästa odds:

Spelschema Allsvenskan 2021

Så här spelas alla omgångarna i Allsvenskan 2021:

Omgång 1, 11 april:
AIK – Degerfors IF
Halmstads BK – BK Häcken
IF Elfsborg – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – IK Sirius
Kalmar FF – Östersunds FK
Malmö FF – Hammarby IF
Mjällby AIF – Varbergs BoIS
Örebro SK – IFK Göteborg

Omgång 2, 18 april:
BK Häcken – Malmö FF
Degerfors IF – Kalmar FF
Djurgårdens IF – IFK Norrköping
Hammarby IF – Mjällby AIF
IFK Göteborg – AIK
IK Sirius – Halmstads BK
Varbergs BoIS – IF Elfsborg
Östersunds FK – Örebro SK

Omgång 3, 25 april:
AIK – Hammarby IF
BK Häcken – IK Sirius
IF Elfsborg – Mjällby AIF
IFK Göteborg – Degerfors IF
IFK Norrköping – Halmstads BK
Kalmar FF – Örebro SK
Malmö FF – Östersunds FK
Varbergs BoIS – Djurgårdens IF

Omgång 4, 2 maj:
AIK-IF Elfsborg
Djurgården-Malmö FF
Halmstad-IFK Göteborg
Hammarby-BK Häcken
IK Sirius FK-Kalmar FF
Mjällby AIF-Degerfors
Örebro SK-IFK Norrköping FK
Östersund-Varbergs BoIS FC

Omgång 5, 9 maj:
Degerfors IF-Djurgården
Hammarby-IK Sirius FK
IF Elfsborg-Kalmar FF
IFK Göteborg-BK Häcken
IFK Norrköping -AIK
Malmö FF-Varbergs BoIS FC
Mjällby AIF-Östersund
Örebro -Halmstad

Omgång 6, 9 maj:
AIK-Malmö FF
BK Häcken-Örebro
Djurgården-Östersund
Halmstad-Mjällby AIF
IFK Norrköping FK-Degerfors IF
IK Sirius FK-IF Elfsborg
Kalmar FF-IFK Göteborg
Varbergs BoIS FC-Hammarby

Omgång 7, 16 maj:
Degerfors IF-Örebro
Hammarby-Djurgården
IF Elfsborg-Halmstad
IFK Göteborg-IK Sirius FK
Malmö FF-Kalmar FF
Mjällby AIF-BK Häcken
Varbergs BoIS-IFK Norrköping
Östersund-AIK

Omgång 8, 23 maj:
AIK-Mjällby AIF
BK Häcken-Varbergs BoIS FC
Djurgården-IFK Göteborg
Halmstad-Degerfors IF
IF Elfsborg-IFK Norrköping FK
Kalmar FF-Hammarby
Örebro -Malmö FF
Östersund-IK Sirius FK

Omgång 9 – 30 spelas efter EM slutspelet som pågår mellan 11 juni till 11 juli, och så här spelas resterande omgångar_

Spelschema omgång 9 – 30

Omgång 9, 4 juli:
BK Häcken – AIK
Degerfors IF – Östersunds FK
Djurgårdens IF – Örebro SK
Hammarby IF – Halmstads BK
IFK Göteborg – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Malmö FF
IK Sirius – Mjällby AIF
Varbergs BoIS – Kalmar FF

Omgång 10, 11 juli:
AIK – Varbergs BoIS
Halmstads BK – Djurgårdens IF
Hammarby IF – Degerfors IF
IF Elfsborg – Örebro SK
Kalmar FF – BK Häcken
Malmö FF – IK Sirius
Mjällby AIF – IFK Norrköping
Östersunds FK – IFK Göteborg

Omgång 11, 18 juli:
AIK – Kalmar FF
Degerfors IF – Malmö FF
Djurgårdens IF – IK Sirius
Halmstads BK – Varbergs BoIS
IF Elfsborg – Östersunds FK
IFK Göteborg – Mjällby AIF
IFK Norrköping – BK Häcken
Örebro SK – Hammarby IF

Omgång 12,25 juli:
BK Häcken – IF Elfsborg
Hammarby IF – IFK Norrköping
IK Sirius – Degerfors IF
Kalmar FF – Djurgårdens IF
Mjällby AIF – Malmö FF
Varbergs BoIS – IFK Göteborg
Örebro SK – AIK
Östersunds FK – Halmstads BK

Omgång 13, 1 augusti:
AIK – Halmstads BK
Degerfors IF – Varbergs BoIS
Djurgårdens IF – BK Häcken
IFK Göteborg – IFK Norrköping
IK Sirius – Örebro SK
Kalmar FF – Mjällby AIF
Malmö FF – IF Elfsborg 
Östersunds FK – Hammarby IF

Omgång 14, 8 augusti:
BK Häcken – Östersunds FK
Djurgårdens IF – AIK
Halmstads BK – Malmö FF
IF Elfsborg – Degerfors IF
IFK Göteborg – Hammarby IF
IFK Norrköping – Kalmar FF
Varbergs BoIS – IK Sirius
Örebro SK – Mjällby AIF

Omgång 15, 15 augusti:
Degerfors IF – BK Häcken
Hammarby IF – IF Elfsborg
IK Sirius – AIK
Kalmar FF – Halmstads BK
Malmö FF – IFK Göteborg 
Mjällby AIF – Djurgårdens IF
Varbergs BoIS – Örebro SK
Östersunds FK – IFK Norrköping

Omgång 16, 22 augusti:
AIK – BK Häcken
Djurgårdens IF – Mjällby AIF
Halmstads BK – IFK Norrköping
IF Elfsborg – Hammarby IF
IFK Göteborg – Varbergs BoIS
Malmö FF – Degerfors IF
Örebro SK – IK Sirius
Östersunds FK – Kalmar FF

Omgång 17, 29 augusti:
AIK – Örebro SK
BK Häcken – IFK Göteborg
Degerfors IF – Mjällby AIF
Hammarby IF – Malmö FF
IFK Norrköping – Östersunds FK
IK Sirius – Djurgårdens IF
Kalmar FF – IF Elfsborg
Varbergs BoIS – Halmstads BK

Omgång 18, 12 september:
Djurgårdens IF – Hammarby IF
IF Elfsborg – BK Häcken
IFK Göteborg – Halmstads BK
IK Sirius – Östersunds FK
Kalmar FF – Degerfors IF
Malmö FF – IFK Norrköping
Mjällby AIK – AIK
Örebro SK – Varbergs BoIS

Omgång 19, 19 september:
AIK – IFK Göteborg
BK Häcken – Mjällby AIF
Degerfors IF – IK Sirius
Halmstads BK – Kalmar FF
Hammarby IF – Varbergs BoIS
IFK Norrköping – Örebro SK
Malmö FF – Djurgårdens IF
Östersunds FK – IF Elfsborg

Omgång 20, 23 september:
Djurgårdens IF – Degerfors IF
Hammarby IF – IFK Göteborg 
IF Elfsborg – Malmö FF
IK Sirius – IFK Norrköping
Kalmar FF – AIK
Mjällby AIF – Halmstads BK
Varbergs BoIS – BK Häcken
Örebro SK – Östersunds FK

Omgång 21, 26 september:
BK Häcken – Hammarby IF
Degerfors IF – AIK
Halmstads BK – IK Sirius
IFK Göteborg – Kalmar FF
IFK Norrköping – Varbergs BoIS
Malmö FF – Örebro SK
Mjällby AIF – IF Elfsborg
Östersunds FK – Djurgårdens IF

Omgång 22, 3 oktober:
AIK – Djurgårdens IF
Halmstads BK – Östersunds FK
IF Elfsborg – IFK Göteborg 
IFK Norrköping – Hammarby IF
Kalmar FF – IK Sirius
Malmö FF – Mjällby AIF
Varbergs BoIS – Degerfors IF
Örebro SK – BK Häcken

Omgång 23, 17 oktober:
BK Häcken – IFK Norrköping
Degerfors IF – Halmstads BK
Djurgårdens IF – IF Elfsborg
Hammarby IF – AIK
IFK Göteborg – Örebro SK
IK Sirius – Varbergs BoIS 
Mjällby AIF – Kalmar FF
Östersunds FK – Malmö FF

Omgång 24, 24 oktober:
AIK – IFK Norrköping
BK Häcken – Halmstads BK
Djurgårdens IF – Kalmar FF
Hammarby IF – Östersunds FK
IF Elfsborg – IK Sirius
Mjällby AIF – IFK Göteborg
Varbergs BoIS – Malmö FF
Örebro SK – Degerfors IF

Omgång 25, 28 oktober:
Degerfors IF – IF Elfsborg
Halmstads BK – Örebro SK
IFK Göteborg – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – Mjällby AIF
IK Sirius – Hammarby IF
Kalmar FF – Varbergs BoIS
Malmö FF – AIK
Östersunds FK – BK Häcken

Omgång 26, 31 oktober:
BK Häcken – Kalmar FF
Degerfors IF – IFK Göteborg
Halmstads BK – AIK
IFK Norrköping – IF Elfsborg
IK Sirius – Malmö FF
Mjällby AIF – Hammarby IF
Varbergs BoIS – Östersunds FK
Örebro SK – Djurgårdens IF

Omgång 27, 7 november:
AIK – Östersunds FK
BK Häcken – Degerfors IF
Djurgårdens IF – Halmstads BK
Hammarby IF – Örebro SK
IF Elfsborg – Varbergs BoIS
IFK Göteborg – Malmö FF
Kalmar FF – IFK Norrköping
Mjällby AIF – IK Sirius

Omgång 28, 21 november:
Degerfors IF – Hammarby IF
Halmstads BK – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Djurgårdens IF
IK Sirius – IFK Göteborg
Malmö FF – BK Häcken 
Varbergs BoIS – AIK
Örebro SK – Kalmar FF
Östersunds FK – Mjällby AIF

Omgång 29, 28 november:
Degerfors IF – IFK Norrköping
Djurgårdens IF – Varbergs BoIS
Halmstads BK – Hammarby IF
IF Elfsborg – AIK
IFK Göteborg – Östersunds FK
IK Sirius – BK Häcken
Kalmar FF – Malmö FF
Mjällby AIF – Örebro SK

Omgång 30, 5 december:
AIK – IK Sirius 
BK Häcken – Djurgårdens IF
Hammarby IF – Kalmar FF
IFK Norrköping – IFK Göteborg
Malmö FF – Halmstads BK
Varbergs BoIS – Mjällby AIF
Örebro SK – IF Elfsborg
Östersunds FK – Degerfors IF